Skroderdienas Silmačos

Rūdolfa Blaumaņa “Skroderdienas Silmačos” ir latviešu teātra fenomens – luga, ko katros Jāņos latvieši labprāt skatījušies un skatās, smejas līdz asarām un dzied līdzi Blaumaņa sirsnīgajām kuplejām. “Skroderdienās” kopā saplūst daudzas svarīgas komponentes – Līgo svētku nozīme, Blaumaņa iekodētais latviskums gan tēlos, gan attiecībās un kopā būšana, ko var pielīdzināt sadziedāšanās fenomenam, kad visi esam vienā ritmā un elpā.

Režisora Jāņa Kaijaka veidotā “Skroderdienu Silmačos” skatuves versija pirmizrādi piedzīvoja 2010. gadā un ir kļuvusi par vienu no pieprasītākajiem Blaumaņa lugas iestudējumiem, kas ik gadu Jāņu laikā tiek spēlēts uz dažādām Latvijas brīvdabas skatuvēm.

Ogres teātris režisora Jāņa Kaijaka veidotajā brīvdabas skatuves versijā skatītājiem piedāvā sekot līdzi tik iemīļotajām un tik pazīstamajām “Silmaču” saimes ļaužu attiecībām – krāsns sprāgs, sirdis lūzīs, taču beigu beigās visi īstie pāri “dabūsies”.

Pirmizrāde: 2010. gada 23. jūnijā Ogrē

Režisors: Jānis Kaijaks
Scenogrāfs: Māris Ruskulis
Kostīmu māksliniece: Ilze Kupča-Ziemele
Vokālā pedagoģe: Ilze Miezere
Gaisma/skaņa: Mārtiņš Andersons, Austra Matveja
Radošā direktore: Ieva Rodiņa

Lomās:
Antonija – Astra Kolberga
Aleksis – Ernests Greizis
Dūdars – Guntars Arājs
Kārlēns – Nauris Pinne
Rūdis – Mārtiņš Apsītis
Elīna – Linda Lūsa vai Katrīna Anna Ozoliņa
Pindaks – Edijs Čibels vai Juris Gasparovičs
Pindacīša – Daiga Krūmiņa
Ieviņa – Ramona Rubene
Pičuks – Juris Jurāns
Auce – Madara Juška-Grundberga vai Anita Saukane
Joske – Arturs Mālnieks vai Herberts Legants, vai Guntis Kolbergs
Zāra – Margarita Lutere vai Annija Norberte
Ābrams – Andris Peismalietis
Tomulīša – Inta Bērziņa vai Inese Pivare
Bebene – Lauma Straume vai Sarmīte Krauze
Tonīte – Rebeka Sāviča

Izrādi atbalsta:

 

         .       

 

 

Foto: Ieva Rodiņa, 2023

Atsauksmes

Ilze, skatītāja: Paldies par jauko vakaru un brīnišķīgo izrādi! Blaumaņa “Skroderdienas” ir klasika, ko nevajadzētu modernizēt. Jums izdevās!
Ilva, skatītāja: Izbaudīju tādu emociju gammu un sajūsmu, ko spēja radīt ik mirkli ikviens no māksliniekiem – te gribējās smiet, te sirds sažņaudzās no līdzpārdzīvojuma, te fantastiskā Saulgriežu un piederības sajūta. Es noticēju katram mirklim un skatienam no-līdz: Dūdara ieturētībai, Antonijas vēlmei izdarīt visu pareizi, Rūda un Kārlēna bezbēdībai, Alekša vīrišķīgajai pienākuma sajūtai un reizē izmisumam, Joskes un Ābrama akcentam un karstasinībai, kā arī spējai noandelēt jebko, Zāras kautrajai un kvēlajai mīlai, Pičuka un Auces ģimeniskajai laimei… un visam, visam pārējam. Arī tas, cik augstā līmenī bija muzikālais noformējums. Sirsnīgs paldies Ogres teātrim par īpašo Saulgriežu ielīgošanu, radošo enerģiju un spēju radīt neviltotu sajūsmu un prieku! Jūs esat lieliski!
Sigita, skatītāja: Labprāt noskatītos vēlreiz! Ļoti patika!
Ainārs, skatītājs: Paldies režisoram Jānim Kaijakam un aktieriem par lielisko spēli!
Daiga, skatītāja: Ļoti jauka un jautra izrāde! Malači! Paldies par svētku noskaņu!
Dita, skatītāja: Ļoti patika! Paldies režisoram, un aktieri super!
Anete, skatītāja: Jāņa Kaijaka režijā šis “Skroderdienu” uzvedums sniedz skatītājam to sirsnību, skaidrību un tradīcijas, ko tas gaida, tajā pat laikā priecējot ar kvalitāti. Aktieru ansamblis darbojas ļoti saliedēti, lomās darbojas pārliecinoši un silda ar atdevi. Neapšaubāmi liels paldies pilnīgi visam ansamblim! Pieminēšanas vērts ir arī tērpu mākslinieces Ilzes Kupčas-Ziemeles un scenogrāfijas autora darbs – viss ir skaisti un “kā vajag”.
Diāna, skatītāja: Paldies par jauko izrādi Ogres teātrim! Ļoooti patika, izpriecājāmies no sirds! Un tik sirsnīgs vakara noslēgums! Paldies par skaisto vakaru!