Skroderdienas Silmačos

Rūdolfa Blaumaņa luga pirmiestudējumu piedzīvoja tālajā 1902. gada 30. janvārī Rīgas Latviešu biedrības teātrī. 100 gadus vēlāk “Skroderdienas Silmačos” ir latviešu teātra fenomens – luga, ko katros Jāņos latvieši labprāt skatījušies un skatās, smejas līdz asarām un dzied līdzi Blaumaņa sirsnīgajām kuplejām. Ogres teātris līgos kopā ar saviem skatītājiem, piedāvājot sekot līdzi tik iemīļotajām, tik zināmajām un tik jautrajām Silmaču saimes ļaužu izdarībām un attiecībām.

““Skroderdienās” kopā saplūst daudzas svarīgas komponentes – Līgo svētku nozīme, Blaumaņa iekodētais latviskums gan tēlos, gan attiecībās un kopā būšana, ko var pielīdzināt sadziedāšanās fenomenam, kad visi esam vienā ritmā un elpā,” norāda Ogres teātra režisors Jānis Kaijaks.

Ogres teātra “Skroderdienu Silmačos” uzvedums pirmizrādi piedzīvoja 2010. gadā un ir kļuvis par pieprasītu iestudējumu, kas ik gadu Jāņu laikā tiek spēlēts uz dažādām Latvijas brīvdabas skatuvēm. Izrāde viesojusies tādās vietās kā Sigulda, Liepāja, Ventspils, Līvāni, Cesvaine, Rēzekne, Ventspils, Madliena, Suntaži, Lubāna, Taurupe, Jumprava, Višķi, Balvi, Meņģele, Ogresgals, Ikšķile, Birzgale u. c.

Pirmizrāde: 23.06.2010

Režisors: Jānis Kaijaks
Kostīmu māksliniece: Ilze Kupča-Ziemele
Scenogrāfs: Māris Ruskulis
Vokālā pedagoģe: Ilze Miezere
Gaisma/skaņa: Mārtiņš Andersons

Lomās:
Antonija – Astra Kolberga
Aleksis – Ernests Greizis
Dūdars – Guntars Arājs
Kārlēns – Mārcis Broks
Rūdis – Herberts Legants
Elīna – Katrīna Anna Ozoliņa
Pindaks – Juris Gasparovičs
Pindacīša – Daiga Krūmiņa
Ieviņa – Ramona Rubene
Pičuks – Edijs Čibels vai Kalvis Kravalis, vai Andris Krauja
Auce – Anita Saukane vai Maija Vilima-Kravale, vai Signe Stabinge
Joske – Guntis Kolbergs
Zāra – Margarita Lutere
Ābrams – Andris Peismalietis
Tomulīša – Inta Bērziņa
Bebene – Lauma Straume vai Sarmīte Krauze
Tonīte – Māra Zinberga

Izrādi atbalsta:

Atsauksmes

Ilva, skatītāja: Izbaudīju tādu emociju gammu un sajūsmu, ko spēja radīt ik mirkli ikviens no māksliniekiem – te gribējās smiet, te sirds sažņaudzās no līdzpārdzīvojuma, te fantastiskā Saulgriežu un piederības sajūta. Es noticēju katram mirklim un skatienam no-līdz: Dūdara ieturētībai, Antonijas vēlmei izdarīt visu pareizi, Rūda un Kārlēna bezbēdībai, Alekša vīrišķīgajai pienākuma sajūtai un reizē izmisumam, Joskes un Ābrama akcentam un karstasinībai, kā arī spējai noandelēt jebko, Zāras kautrajai un kvēlajai mīlai, Pičuka un Auces ģimeniskajai laimei… un visam, visam pārējam. Arī tas, cik augstā līmenī bija muzikālais noformējums. Sirsnīgs paldies Ogres teātrim par īpašo Saulgriežu ielīgošanu, radošo enerģiju un spēju radīt neviltotu sajūsmu un prieku! Jūs esat lieliski!

Sigita, skatītāja: Labprāt noskatītos vēlreiz! Ļoti patika!

Ainārs, skatītājs: Paldies režisoram Jānim Kaijakam un aktieriem par lielisko spēli!

Daiga, skatītāja: Ļoti jauka un jautra izrāde! Malači! Paldies par svētku noskaņu!

Dita, skatītāja: Ļoti patika! Paldies režisoram, un aktieri super!

Foto: Ieva Rodiņa, 2021

Foto: “Ogres Ziņas”, 2021

Mūs atbalsta: