Ivanovs

“Ivanovs’’ ir pirmā Čehova lielā luga un vienīgā, kuru viņš nosaucis par drāmu. Viņa lugas nekad nav nogājušas no pasaules teātru skatuvēm, tieši otrādi – top arvien jaunas interpretācijas un katra paaudze tajās atrod atkal kaut ko jaunu, svarīgu savam laikam.

Ivanova iekšējo konfliktu rada izmisīgas vēlmes būt īpašam – sasniegt kaut ko vairāk, iet pret sabiedrības normām, pārveidot pasauli, uzņemties riskus – būt “modernam” jauno laiku cilvēkam. Un tomēr aptvert, ka viņš ir tikai viens no daudziem un neviens realitātē viņu par īpašu neuzskata. Kas ir cilvēks, kas dzīvo pēc citu radītiem standartiem? Vai cilvēks ir viņš pats vai sabiedrības radīts? Tā arī ir Ivanova problēma.

Izrāde tapusi 2018. gadā kā pasaules klasikas kamerizrāžu triloģijas (H. Ibsena “Bernika projekts” (“Sabiedrības balsti”), 2015; O. Vailda “Cik svarīgi būt nopietnam”, 2016; A. Čehova “Ivanovs”, 2018) noslēdzošā daļa.

Lomās:

Ivanovs Nikolajs Aleksejevičs – Andris Krauja
Anna Petrovna, dzimusi Sara Ambramson – Margarita Lutere
Šabeļskis Matvejs Semjonovičs – Pēteris Zilberts
Ļebedevs Pāvels Kirilovičs – Andris Peismalietis
Zinaida Savišna – Inta Bērziņa
Saša, Ļebedevu meita – Katrīna Anna Ozoliņa
Ļvovs Jevgeņijs Konstantinovičs – Ernests Greizis
Babakina Marfa Jegorovna – Signe Stabinge
Borkins Mihails Mihailovičs – Edijs Čibelis
Kosiks Dmitrijs Ņikitičs – Sandis Krapāns vai Kalvis Kravalis
Avdotja Nazarovna – Lauma Straume
Gavrila. Ļebedevu kalpotājs – Juris Gasparovičs

Režija: Jānis Kaijaks
Telpa un tērpi: Ilze Kupča-Ziemele
Gaismas mākslinieks: Oskars Pauliņš
Skaņa: Mārtiņš Andersons
Kustība: Rita Lūriņa
Radošā direktore: Ieva Rodiņa
Tulkojums: Ieva Struka

Pirmizrāde: 2018. gada 4. novembrī

Izrādes ilgums: 2 stundas 30 minūtes (ar starpbrīdi)

Apbalvojumi:

  • Latvijas Nacionālā kultūras centra skates “Gada izrāde 2018” tituls “Gada izrāde”
  • Latvijas Nacionālā kultūras centra skates “Gada izrāde 2018” tituls “Gada režiors” (Jānis Kaijaks)
  • Latvijas Nacionālā kultūras centra skates “Gada izrāde 2018” apbalvojums “Gada aktieris” (Ivanovs – Andris Krauja)
  • Latvijas Nacionālā kultūras centra skates “Gada izrāde 2018” apbalvojums “Gada aktrise” (Anna Petrovna – Margarita Lutere)
  • Latvijas Nacionālā kultūras centra skates “Gada izrāde 2018” apbalvojums “Gada aktieris otrajā plānā” (Ļebedevs Pāvels Kirilovičs – Andris Peismalietis)
  • Latvijas Nacionālā kultūras centra skates “Gada izrāde 2018” reģiona diploms par veiksmīgu lomas atveidojumu – Pēteris Zilberts (Šabeļskis Matvejs Semjonovičs)
  • Latvijas Nacionālā kultūras centra skates “Gada izrāde 2018” reģiona diploms par veiksmīgu lomas atveidojumu – Edijs Čibels (Borkins Mihails Mihailovičs)

15% atlaide no biļetes cenas ar Ogres novadnieka karti vai aplikāciju, ISIC/ITIC karti, pensionāra vai invalīda apliecību, grupas biļetēm (10+).

Foto: Ieva Rodiņa

MŪS ATBALSTA:

Atsauksmes:

-Silvija Geikina, teātra kritiķe: recenzija “Pazust telpā un dzīvē”
-Ērika Zirne, teātra kritiķe: recenzija “Ivanova nepiepildītie sapņi”
-Ieva Struka, teātra zinātniece: recenzija “Sākt vai nesākt dzīvi no sākuma?”
-Maija Svarinska, teātra kritiķe un zinātniece: “Ogres teātra iestudējums “Ivanovs” uzrunā ar režijas koncepcijas dziļumu un tikpat pārdomātu aktieru tēlojumu.”

-Iveta, skatītāja: Antons Čehovs. “Ivanovs”. Teātra izrāde Ogres Teātra telpā. Bija sajūta, ka esmu tajā laikā un vietā. Tik patiesi un dzīvi. Luga uzrakstīta 1887. gadā, un problēma aktuāla arī mūsdienās.
-Diāna, skatītāja
: “Ivanovs” ir ļoti nozīmīga izrāde un intīmajā, mājīgajā Ogres teātra telpā var iedziļināties katrā personāžā un stāstā vairāk nekā lielajos teātros. Mums katram bija savs favorīts starp personāžiem un aktieriem, bet tiešām liels prieks, ka Ogrē ir sava telpa teātrim un vērtīgas izrādes ar talantīgajiem vietējiem aktieriem.
-Inese, skatītāja: Ir vērts nosaktīties. Andris Krauja un pārējie lieliski!
-Ilona, skatītāja: Iesaku izrādi noskatīties, spēcīga aktieru spēle un dramatiskas beigas.
– Zane, skatītāja: Visu cieņu režisoram J. Kaijakam, un paldies aktieriem par profesionālu sniegumu! Veiksmi turpmāk!
– Ilva, skatītāja: Ļoti aizkustinoši, līdz sirdsdziļumiem (it sevišķi noslēguma daļa), uzrunājoši un aizdomāties liekoši… Patiešām izcila aktiespēle, skaisti tērpi, režija, muzikālais noformējums un gaismu spēles.
– Ruta, skatītāja: Varu ieteikt visiem, kas mīl īstu Teātri! “Ivanovs” uz mums atstāja neizdzēšamu iespaidu.
– Anete, skatītāja: Iestudējums ir profesionāls, arī izlutinātu teātra skatītāju iepriecinošs un aizraujošs. Aktieru sniegums ir patiesi lielisks. Tēlu personības tiek atklātas pilnasinīgi, daudzslāņaini un ļoti dzīvi. Īpaši manu uzmanību saistīja Annas lomas atveidotāja Margarita Lutere, Pašas un Borkina atveidotāji (A. Peismalietis un E. Čibels). Tāpat priecēja tērpi, gaismas, muzikālais noformējums, kustības. Lieliski pavadīts vakars ar izrādi pavadošām pārdomām par kvēles trūkumu, upuru un ziedošanās lietderību. Par cilvēcisko.