Puntila un Mati

Bertolts Brehts “Lielkungs Puntila un viņa kalps Mati”

Skaistā un mums tuvā Somija ar saviem mežiem, bērzu birzīm un neskaitāmajiem ezeriem savulaik iedvesmojusi slaveno vācu dramaturgu un sava teātra radītāju Bertoltu Brehtu uzrakstīt komēdiju, kurā tautiskie motīvi savijas ar autoram raksturīgo asi sociālo skatījumu. Skarbs un reizēm pat parupjš humors mijas ar ironiski poētiskām ainām, apdziedot Somijas balto nakšu skaistumu un to ciešo saistību ar demogrāfiju. Brehts ir radījis spilgtu tēlu galeriju. Tās centrā – lielkungs Puntila, kurš, būdams “kunga prātā”, ir neparasti labs un taisnīgs cilvēks un cenšas visiem darīt labu, bet, paliekot atkal skaidrā, kļūst par nežēlīgu un ļaunu kungu. Protams, arī šajā darbā skan slavenie songi, bez kuriem Brehta lugas gandrīz nav iedomājamas. Skaudri ironiskais skatījums uz sociālajām un vispārcilvēciskajām problēmām neļauj šim darbam novecot.

Režija, mūzika: Jānis Kaijaks
Scenogrāfija: Ivars Noviks
Kostīmi: Ilze Kupča-Ziemele
Gaismas: Oskars Pauliņš
Horeogrāfija: Sabīne Neilande
Vokālā pedagoģe
: Ieva Mora
Šuvēja: Mairita Ose
Grims: Annija Norberte
Gaismu, skaņu operatori:
Mārtiņš Andersons, Austra Matveja
Izrādes radošā direktore: Ieva Rodiņa

Lomās:
Puntila – Andris Krauja
Eva – Katrīna Anna Ozoliņa
Mati – Edijs Čibels
Atašejs – Arturs Mālnieks
Viesmīlis – Juris Jurāns vai Herberts Legants
Surkala – Sandis Krapāns
Tiesnesis – Juris Gasparovičs vai Kalvis Kravalis
Prāvests – Andris Peismalietis
Fīna – Inese Pivare
Kandžas Emma – Ieva Mora
Aptieķniece – Ramona Rubene
Telefoniste – Lienīte Audare vai Margarita Lutere
Slaucēja – Madara Juška-Grundberga

Vecuma ierobežojums: 16+ 

Pirmizrāde: 2023. gada 22. aprīlī

Izrādes ilgums: 2h 35min

APBALVOJUMI

Nominācija Ogres novada GADA BALVAI KULTŪRĀ 2023 kategorijā “Jaunrade”

Foto: Ieva Rodiņa

Izrādes tapšanu finansiāli atbalsta:

 

 

Mūs atbalsta:

Atsauksmes

Gundega Saulīte, teātra kritiķe: Luga, kam darbība norisinās Somijā un kuŗai savu­ laik B. Brehts vielu smēlies, uz­ turoties somu rakstnieces Hellas Vuolijoki muižā Marlebekā, at­ klāj it kā svešas zemes vidi, taču izrāde ik brīdi atgādina par tuvo, mums, latviešiem, labi pazīstamo un saprotamo. Izrādes va­ roņi tik daudz runā par dabu, par tās daiļumu un burvību, par saitēm, kas sien pie dzimtās vie­ tas, ka skatītāji tos uztveŗ kā sa­vējos. (..) Iestudējuma bagātība ir epizodisko tēlu košums, tā īpašā garša, ar kādu aktieŗi iemiesojas tēlos, kam sava noteikta vieta stāstījumā par kungu un viņa kalpu. (..) Izrādes “Puntila un Mati” spēks ir tās vitālā pamatnoskaņojumā. Aina pēc ainas risinās, apveltīta ar cilvēkmīlestību un vieglu ironiju. Tik daudz labi atpazīstamu grēku, maldu, pievilšanos! Tomēr nekādas moralizēšanas vai barga pirksta pakratīšanas. Turklāt baltie bērzi Ivara Novika scenogrāfijā un režisora Jāņa Kaijaka komponētie dziesmu numuri tēlotajiem notikumiem piešķiŗ savdabīgu noskaņu, kurā varoņus uztveram kā tuvas un izprotamas dzīves ceļos sastaptas būtnes.
Aija, skatītāja: Šī izrāde man sagādaja patiesu prieku. Aktieri fantastiski. Īpaši gribu atzīmēt Fīnas lomas atveidotāju [Inesi Pivari], kas ar savu mieru līdzsvaroja visu sakāpināto emociju gammu. Ļoti interesanti risināti skatuves noformējums – lakonisks un saprotams. Par cik pievēršu uzmanību detaļām, varu teikt, ka izcils darbiņš – tērpu mākslinieces veikums.
Dace, skatītāja: Lieliski! Izcila izrāde – mūzika, aktierspēle, dekorācijas un tērpi! Fantastiski dziedošās meitenes, Puntila, kas nemanāmi un vienā mirklī mainās, pārliecinošā Fīna, izcilais klavieru pavadījums. Milzīgs PALDIES!
Inguna, skatītāja:
Sirsnīgi, smalki un jautri! PALDIES par skatu uz pasaules pilnību!
Ilze, skatītāja: Paldies par brīnišķīgo izrādi. Lielisks aktieru tēlojums. Ļoti patika Jāņa Kaijaka mūzika un tas, ka izrādi visu laiku pavaīja viņa klavierspēle. Esošajā sastāvā Ogres teātris var radīt arī muzikālas izrādes. Es teiktu – var radīt jebko. Iešu skatīties vēl un aicināšu draugus!
Signe, skatītāja: Sestdienas kultūras bauda!
Gundars, skatītājs: Viena no labākajām Ogres teātra izrādēm. Muzikāla, ar dzīvo mūziku, kas izrādei piedeva īpašu šarmu. Paldies režisoram, aktieriem un visai radošajai komandai!
Anete, skatītāja:
Jautra un muzikāla izrāde ar paša režisora klātbūtni uz skatuves pie klavierēm. Cik nu man dzīvē nācies saskarties ar somu humoru, tas šķitis simpātisks ar savu ironiju un sirsnīgu vienkāršību vienlaikus. Brehta luga un Kaijaka izrāde arī sniedza šo sajūtu. Stāsts par lielkungu Puntilu, kurš iedzerot kļūst laipns, cilvēkus mīlošs, taču skaidrā valda aprēķins un skarba attieksme. Šo divu dabu sadursme un maiņa, protams, rada notikumus, kuri skatītāju aizved romantiskā Somijas noskaņā, ko pastiprina asprātīga scenogrāfija, brīnišķīgi kostīmi (kā vienmēr), Jāņa Kaijaka oriģinālmūzika – skaisti melodiski songi, ļoti baudāma horeogrāfija, un muzikālajos numuros rokas pašas grib plaudēt līdzi, īpaši populārās somu dziesmas “Ievan polkka” ritmos. Aktieru ansamblis gan draiski ampelējas, gan pārliecina ar dziļumu. Izrādei vēlu garu mūžu un vienmēr tikpat atsaucīgu publiku kā ģenerālmēģinājumā!
Baiba, skatītāja: Ļoti, ļoti laba izrāde! Iesaku.