Jaunumi

Ogres teātris piedalās VII Starptautiskajā klasiskās dramaturģijas festivālā “Ķiršu dārzs” Balvos

No 2024. gada 5. līdz 7. jūlijam Balvos notiks VII Starptautiskais klasiskās dramaturģijas festivāls “Ķiršu dārzs” 2024. Tajā ar amerikāņu klasiķa Jūdžina O’Nīla ģimenes drāmu “Garās dienas ceļš uz nakti” viesosies arī Ogres teātris.

“Garās dienas ceļš uz nakti” ir viens no izcilākajiem 20. gadsimta amerikāņu dramaturģijas darbiem. Autobiogrāfiskajā lugā, kas pirmoreiz publicēta 1956. gadā, jau pēc autora nāves, Jūdžins O’Nīls jūtīgi un atklāti ierakstījis savas ģimenes stāstu, kurā nav “labo” vai “slikto” varoņu. Tieši par šo darbu Jūdžins O’Nīls saņēmis gan Tonija (1956), gan Pulicera (1957) balvu, un luga joprojām turpina dzīvot uz pasaules teātru skatuvēm.

Balvu pilsēta jau valsts mērogā ir atpazīstama ar vasarā plaši apmeklēto, teātru kolektīvu iemīlēto, Balvu Goda pilsones režisores Vairas Resnes iedibināto Starptautisko klasiskās dramaturģijas festivālu “Ķiršu dārzs”. Trijās dienās interesentiem būs iespēja noskatīties 11 izrādes, kas notiks gan Balvu Kultūras un atpūtas centrā, gan Balvu Novada muzejā, kā arī Balvu daudzfunkcionālajā sociālo pakalpojumu centrā. 

Ieejas maksa uz festivāla izrādēm: 5,00 euro. Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs Balvos, Brīvības ielā 61, vai internetā.

Vairāk informācijas par festivālu: Balvu novada pašvaldības mājaslapā.

Ogres teātris noslēdzis 2023./2024. gada sezonu

Ar brīvdabas viesizrādēm “Skroderdienas Silmačos” Jumpravā, maizes ceptuvē “Lāči” un Ropažos esam veiksmīgi noslēguši savu 95. gadu jubilejas sezonu!

2023./2024. gada sezonā Ogres teātris gan savās telpās, gan ārpus tām nospēlējis kopumā 33 izrādes. Visvairāk spēlētais iestudējums – SANATORIJA pēc Henrika Ibsena lugas “Tautas ienaidnieks” motīviem (8 izrādes).

Ogres teātra 2023./2024. gada sezonas spēlētākā izrāde – H. Ibsena “Sanatorija” sanatorijā “Ogre”

Pirmizrādi piedzīvojis jauniestudējums GARĀS DIENAS CEĻŠ UZ NAKTI – amerikāņu dramaturga Jūdžina O’Nīla godalgotā ģimenes drāma. Patlaban sagatavošanā ir arī divi nākamās sezonas jauniestudējumi – muzikāls uzvedums TEĀTRA KARUSELIS, kam pirmizrāde gaidāma jau 24. augustā Ogres pilsētas svētku programmā, un katalāņu dramaturga Žordi Galserāna psiholoģiskā detektīva KREDĪTS iestudējums.

2023./2024. gada sezonā pirmizrādi piedzīvojušais jauniestudējums – Jūdžina O’Nīla ģimenes drāma “Garās dienas ceļš uz nakti”

Līdzās repertuāra izrādēm 2023. gada rudenī ar teātra vēstures grāmatu, fotoizstādi un filmu tika atzīmēta OGRES TEĀTRA 95 GADU JUBILEJA. Ar Ogres novada pašvaldības un metālapstrādes uzņēmuma “LS Steel” atbalstu dienasgaismu ieraudzīja apjomīgais Ievas Rodiņas pētījums par teātra spēlēšanas tradīcijām Ogrē un Ogres teātra jaunāko laiku vēsturi – TEĀTRIS OGRĒ (2023, “Laika Grāmata”). Savukārt platformā YouTube joprojām skatāma 2023. gada novembrī pirmizrādi piedzīvojusī filma 95 SOĻI, kur Ogres pilsētvidē “atdzīvojušies” dažādi teātra iestudējumu varoņi.

Kadrs no Ogres teātra 95 gadu jubilejas filmas “95 soļi”

Jaunā režisora Mārča Broka (Latvijas Kultūras akadēmija) vadībā aktīvi strādājusi arī Ogres Teātra studija, kuras dalībnieki sezonas laikā paveikto interesentiem parādīja atvērto durvju nodarbībā – skatē, kas norisinājās 1. jūnijā. Studijas dalībnieki nemainīgi piedalījušies arī Ogres teātra repertuāra izrādēs.

Ogres Teātra studijas skate (režisors Mārcis Broks)

Šosezon Ogres teātris saņēmis arī vairākus apbalvojumus:

  • Ogres novada “Gada balvu kultūrā 2023” kategorijā “Pūra lāde” par grāmatu “Teātris Ogrē” saņēma Ogres teātra direktore IEVA RODIŅA;
  • Ogres novada Jauniešu balvas ceremonijā par “Gada jaunieti kultūrā” atzīta Ogres teātra jaunā aktrise un studijas dalībniece RAMONA RUBENE, savukārt par “Gada notikumu” – Ogres Teātra studijas iestudējums UZ VIENAS STĪGAS (rež. Jānis Kaijaks);
  • apbalvojumu “Ogres Gada novadieks 2023” saņēma Ogres teātra kostīmu māksliniece ILZE KUPČA-ZIEMELE;
  • 2023./2024. gada sezonā par nodarbinātākajiem aktieriem kļuvuši ASTRA KOLBERGA un ANDRIS PEISMALIETIS.
Ogres teātra 95. jubilejas grāmatas “Teātris Ogrē” atvēršanas svētki Ogres Centrālajā bibliotēkā

Esam īstenojuši vairākus sadarbības projektus:

  • Kopā ar Dramaturgu asociāciju īstenoti latviešu lugu lasījumi PROLOGS IZRĀDEI – Ogres teātra aktieru lasījumā izskanējusi Egila Šņores luga “Uzminēt vārdu jeb Nacionālā kalendāra īpatnības” un Elizabetes Haferes darbs “Gadsimta lapsu medības” no latviešu oriģināldramaturģijas krājuma “Cilvēksvelme”.
  • Sadarbībā ar Ogres novada Sociālo dienestu nospēlētas divas labdarības izrādes – pēc Līvijas Akurāteres autobiogrāfiskajām piezīmēm tapusī izrāde UZ VIENAS STĪGAS izrādīta gan Ogres novada sociālajiem darbiniekiem, gan Ogres pansionāta iemītniekiem.
  • Ar latviešu autora Harija Gulbja lugas “Olivers” iestudējumu esam viesojušies Gunāra Priedes festivālā Lielvārdē, savukārt ar Ogres Teātra studijas uzvedumu “Uz vienas stīgas” – Pilsrundālē.
Izrādes “Uz vienas stīgas” aktrises un režisors Jānis Kaijaks viesojas Ogres pansionātā

Sakām lielu paldies mūsu atbalstītājiem un sadarbības partneriem – Ogres novada pašvaldībai, metālapstrādes uzņēmumam LS Steel, Valsts Kultūrkapitāla fondam/ Vidzemes plānošanas reģionam, “Lāču” maizes ceptuvei, “Fazer Latvija”, “Cannelle Bakery”, Ogres novada Kultūras centram, Lielvārdes un Jumpravas Kultūras namiem, kā arī laikrakstam “Ogres Vēstis Visiem” par informatīvo atbalstu.

Uz tikšanos jau pavisam drīz 2024./2025. gada sezonā!

Ogres teātris dodas viesizrādēs ar brīvdabas uzvedumu “Skroderdienas Silmačos”

Kā ik gadu vasaras saulgriežu laikā Ogres teātris dodas viesizrāžu tūrē ar Rūdolfa Blaumaņa lugas “Skroderdienas Silmačos” brīvdabas iestudējumu, kas šogad būs skatāms Jumpravā, maizes ceptuvē “Lāči” un Ropažos.

Rūdolfa Blaumaņa “Skroderdienas Silmačos” ir latviešu teātra fenomens – luga, ko katros Jāņos latvieši labprāt skatījušies un skatās, smejas līdz asarām un dzied līdzi Blaumaņa sirsnīgajām kuplejām. Režisora Jāņa Kaijaka veidotā “Skroderdienu Silmačos” skatuves versija pirmizrādi piedzīvoja 2010. gadā un ir kļuvusi par vienu no pieprasītākajiem Blaumaņa lugas iestudējumiem, kas ik gadu Jāņu laikā tiek spēlēts uz dažādām Latvijas brīvdabas skatuvēm.

 ““Skroderdienās” kopā saplūst daudzas svarīgas komponentes – Līgo svētku nozīme, Blaumaņa iekodētais latviskums gan tēlos, gan attiecībās un kopā būšana, ko var pielīdzināt sadziedāšanās fenomenam, kad visi esam vienā ritmā un elpā,” norāda Ogres teātra režisors Jānis Kaijaks.

Radošā komanda: režija – Jānis Kaijaks, kostīmi – Ilze Kupča-Ziemele, scenogrāfija – Māris Ruskulis, vokālā pedagoģe – Ilze Miezere, gaisma, skaņa – Mārtiņš Andersons, Austra Matveja, radošā direktore – Ieva Rodiņa.

Lomās: Antonija – Astra Kolberga, Dūdars – Guntars Arājs, Aleksis – Ernests Greizis, Elīna – Linda Lūsa vai Katrīna Anna Ozoliņa, Kārlēns – Nauris Pinne, Rūdis – Mārtiņš Apsītis, Pindaks – Edijs Čibels, Pindacīša – Daiga Krūmiņa, Ieviņa – Ramona Rubene, Pičuks – Juris Jurāns, Auce – Madara Juška-Grundberga, Joske – Herberts Legants, Zāra – Annija Norberte vai Margarita Lutere, Ābrams – Andris Peismalietis, Tomulīša – Inese Pivare vai Inta Bērziņa, Bebene – Lauma Straume vai Sarmīte Krauze, Tonīte – Rebeka Sāviča.

“Skroderdienu Silmačos” izrādes:

  • 15. jūnijā plkst. 19:00 Ogres novadā, Jumpravas estrādē. Ieeja bez maksas.
  • 16. jūnijā plkst. 18:00 maizes ceptuves “Lāči” teritorijā (Mārupes novada “Benūži – Skauģi). Biļetes “Biļešu paradīzes” tīklā.
  • 23. jūnijā plkst. 20:00 Ropažu parkā, pasākuma “Līgo Ropažos” ietvaros. Ieeja bez maksas.

Izrādes atbalstītāji: Ogres novada pašvaldība, metālapstrādes uzņēmums “LS Steel”, maizes ceptuve “Lāči”, Ogres novada Kultūras centrs.

Aicinām uz Ogres Teātra studijas sezonas noslēguma skati

1.jūnijā plkst. 16:00 Ogres teātrī pasākuma “Ģimenes diena Ogrē” programmas ietvaros notiks Ogres Teātra Studijas sezonas noslēguma atvērtā nodarbība.

Ik gadu jūnija sākumā Ogrē ar izglītojošām, sportiskām, radošām un izklaidējošām aktivitātēm visai ģimenei tiek svinēta ĢIMENES DIENA OGRĒ. Šogad svētku programmā piedalās arī Ogres Teātra studija, kas visu sezonu aktīvi darbojusies Latvijas Kultūras akadēmijas režijas studenta Mārča Broka vadībā.

“Sezonas garumā jaunieši ir veidojuši savu priekšstatu par aktiermeistarību un vingrinājuši iztēli, fantāziju un iejušanos dotajos apstākļos ar dažāda veida uzdevumu un vingrinājumu palīdzību. Šajā pēdējā atvērtajā nodarbībā interesentiem būs iespēja ielūkoties Ogres Teātra studijas radošajā procesā, gan redzot ainas, ko jaunieši ir trenējuši un sagatavojuši, gan vērojot aktiermākslas uzdevumus, kas pārbauda jauniešu spēju tikt galā arī svešākas publikas priekšā.” /Mārcis Broks, OT studijas vadītājs/

Ieeja bez maksas un bez iepriekšējas pieteikšanās.

FOTO: Noslēdzies 2024. gada pavasara “Sanatorijas” izrāžu cikls

Aprīlī Ogres teātris ar skatītājiem tikās vēsturiskajā sanatorijas “Ogre” ēkā, nospēlējot četras izpārdotas izrādes “Sanatorija”.

Šajā izrāžu ciklā ekskursantes un sapulces dalībnieces lomā debitēja aktrise Maija Vilima-Kravale, kā arī pirmos soļus uz skatuves sanatorijas darbinieču tēlos spēra Ogres Teātra studijas dalībnieces Akvelīna Bērziņa un Rasa Švireviča.

Pēc Henrika Ibsena lugas “Tautas ienaidnieks” tapušais iestudējums “Sanatorija” Ogres teātra repertuārā PĒDĒJO REIZI atgriezīsies 2024. gada rudenī.

Pateicamies skatītājiem par aplausiem un ovācijām, kā arī sakām lielu paldies izrādes atbalstītājiem – Ogres novada pašvaldībai, metālapstrādes uzņēmumam “LS Steel” un Ogres Kultūras centram!

Foto: Ieva Rodiņa

Pārdošanā biļetes uz Ogres teātra izrādēm maijā

Sākusies biļešu tirdzniecība uz Ogres teātra sezonas noslēguma izrādēm 2024. gada maijā.

12. maijā plkst. 18:00 un 19. maijā plkst. 18:00 Ogres teātrī būs skatāma muzikālā komēdija “Puntila un Mati”.

Puntila un Mati – kungs un kalps. Tas ir attiecību modelis, kas pastāvējis visos laikos un visdažādākajās formās – ģimenē, darbā, valsts pārvaldē un citviet. Modelis, ko ir centušās pārveidot dažādas ideoloģijas, revolūcijas un reformas, bet – veltīgi… Vienlīdzība vienmēr ir palikusi kā tāls un nepiepildīts sapnis.

Skaistā un mums tuvā Somija ar saviem mežiem, bērzu birzīm un neskaitāmajiem ezeriem savulaik iedvesmojusi slaveno vācu dramaturgu un sava teātra radītāju Bertoltu Brehtu uzrakstīt komēdiju, kurā tautiskie motīvi savijas ar autoram raksturīgo asi sociālo skatījumu.

Galvenajās lomās: Andris Krauja, Edijs Čibels, Katrīna Anna Ozoliņa, Arturs Mālnieks u.c.

26. maijā plkst. 19:00 Ogres teātrī – Jūdžina O’Nīla ģimenes drāma “Garās dienas ceļš uz nakti”.

Viena diena Taironu ģimenes dzīvē, kurai mēs sekojam no agra rīta līdz vēlai naktij. Viena diena, kurā lugas varoņi katrs savā veidā cenšas atrast zaudēto saprašanos, cenšas glābt viens otru un nosargāt savu mīlestību. Četri dažādi cilvēki, katrs ar savu stāstu, savu sāpi un savu patiesību. Vai viņiem izdosies saglabāt ģimeni?

“Garās dienas ceļš uz nakti” ir viens no izcilākajiem 20. gadsimta amerikāņu dramaturģijas darbiem. Autobiogrāfiskajā lugā, kas pirmoreiz publicēta 1956. gadā, jau pēc autora nāves, Jūdžins O’Nīls jūtīgi un atklāti ierakstījis savas ģimenes stāstu, kurā nav “labo” vai “slikto” varoņu. Tieši par šo darbu Jūdžins O’Nīls saņēmis gan Tonija (1956), gan Pulicera (1957) balvu, un luga joprojām turpina dzīvot uz pasaules teātru skatuvēm.

Lomās: Astra Kolberga, Andris Peismalietis, Juris Jurāns, Ernests Greizis un Madara Juška-Grundberga

Biļetes uz Ogres teātra izrādēm iegādājamas “Biļešu paradīzes” kasēs visā Latvijā un internetveikalā www.bilesuparadize.lv

Grāmatai “Teātris Ogrē” – Ogres novada GADA BALVA KULTŪRĀ 2023

2023. gada 1. martā svinīgā ceremonijā Ogres novada Kultūras centra Lielajā zālē notika Ogres novada GADA BALVAS KULTŪRĀ 2023 apbalvošanas ceremonija.

Tajā Ogres teātris ieguva Ogres novada GADA BALVU KULTŪRĀ kategorijā “Pūra lāde” par teātra zinātnieces Ievas Rodiņas pētījumu “Teātris Ogrē” (2023, “Laika Grāmata”).

Grāmata “Teātris Ogrē” lasītājus iepazīstina ar teātra spēlēšanas tradīcijām Ogrē, sākot ar 19. gadsimta otro pusi, beidzot ar Ogres teātri, kādu to pazīstam šodien.

“Ogres teātris 2020. gada rudenī ieguva Pilsētas teātra statusu. Tas kļuva par iemeslu pētījumam par šī teātra vēsturi un ceļu no atsevišķām entuziastu organizētām brīvdabas izrādēm 19. gadsimta beigās līdz pat reģionālam repertuārteātrim 21. gadsimtā,” par grāmatas ieceri stāsta tās autore Ieva Rodiņa.

“Grāmatu “Teātris Ogrē” var lasīt gan kā vēsturisku pētījumu, gan izsekot arī ansambļa aktieru likteņiem, kas raksturoti gan tekstā, gan fotoattēlos. Katrā ziņā šis izdevums ar ļoti bagāto faktu materiālu ne tikai stāstīs par skatuves mākslas attīstību cauri laiku lokiem, bet apliecinās arī izrāžu veidotāju un lomu tēlotāju nopietno un uzticīgo teātra mīlestību,” atklāj grāmatas redaktore teātra zinātniece Gundega Saulīte.

Grāmatas tapšanu finansiāli atbalstījusi Ogres novada pašvaldība, metālapstrādes uzņēmums “LS Steel”. Izdevējs: “Laika Grāmata”

Aprīlī vēsturiskās sanatorijas “Ogre” ēkā atgriezīsies izrāde “Sanatorija”

Pēc skatītāju pieprasījuma 2024. gada 13., 14., 20. un 21. aprīlī vēsturiskās sanatorijas “Ogre” ēkā (Ogrē, Gaismas prospektā 2/6) atkal būs skatāma augstu novērtējumu saņēmusī Ogres teātra izrāde “Sanatorija”, kuras pamatā Henrika Ibsena politiskā drāma “Tautas ienaidnieks”.

Kāda Norvēģijas mazpilsēta sāk piedzīvot savu uzplaukumu. Pilsētā ir uzcelta sanatorija, sākas iebraucēju pieplūdums, ceļas nekustamo īpašumu cenas. Katrs pilsētas iedzīvotājs izjūt labumu no tā, ka šeit sāk veidoties kūrorts. Bet “veiksmes stāsts” izrādās apdraudēts un var pat beigties, jo sanatorijas galvenais ārsts Tomass Stokmans atklāj, ka ūdens, ko saņem pilsēta, ir saindēts un kaitīgs veselībai…

Norvēģu klasiķis Henriks Ibsens savai 1882. gadā sarakstītajai lugai devis izaicinošu nosaukumu “Tautas ienaidnieks”. Un tiešām – šajā darbā atrodamas tēmas, kuras arī mūsdienās izskan provokatīvi un asi, jo pašā būtībā sabiedrībā, kādu to savulaik redzēja Ibsens, nekas nav mainījies. Bet luga nav tikai un vienīgi par politiku, tajā cieši savītas mīlestības, nodevības, ģimenes tēmas, un izrāde katram tās skatītājam uzdos jautājumu: “Bet ko darītu tu? Kāda būtu tava izvēle?”

Radošā komanda: režisors Jānis Kaijaks, māksliniece Ilze Kupča-Ziemele, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš u.c.

Lomās: Guntars Arājs, Guntis Kolbergs, Astra Kolberga, Kalvis Kravalis, Arturs Mālnieks, Andris Peismalietis, Pēteris Zilberts, Katrīna Anna Ozoliņa, Juris Gasparovičs vai Sandis Krapāns, u.c.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs visā Latvijā un internetā: https://www.bilesuparadize.lv/lv/performance/29955

Pieejama 15% atlaide ar Ogres novadnieka karti, skolēna, studenta, pensionāra vai invalīda apliecību, ISIC/ITIC karti, grupas biļetēm (10+).

Vairāk par izrādi uzzini: https://www.ogresteatris.lv/izrades/sanatorija/

Pirmizrādi piedzīvojusi Jūdžina O’Nīla ģimenes drāma “Garās dienas ceļš uz nakti”

4. februārī Ogres teātrī skatuves dzīvi sākusi amerikāņu klasiķa Jūdžina O’Nīla ģimenes drāmas “Garās dienas ceļš uz nakti” iestudējums Jāņa Kaijaka režijā.

Viena diena Taironu ģimenes dzīvē, kurai mēs sekojam no agra rīta līdz vēlai naktij. Viena diena, kurā lugas varoņi katrs savā veidā cenšas atrast zaudēto saprašanos, cenšas glābt viens otru un nosargāt savu mīlestību. Četri dažādi cilvēki, katrs ar savu stāstu, savu sāpi un savu patiesību. Vai viņiem izdosies saglabāt ģimeni?

“Garās dienas ceļš uz nakti” ir viens no izcilākajiem 20. gadsimta amerikāņu dramaturģijas darbiem. Autobiogrāfiskajā lugā, kas pirmoreiz publicēta 1956. gadā, jau pēc autora nāves, Jūdžins O’Nīls jūtīgi un atklāti ierakstījis savas ģimenes stāstu, kurā nav “labo” vai “slikto” varoņu. Tieši par šo darbu Jūdžins O’Nīls saņēmis gan Tonija (1956), gan Pulicera (1957) balvu, un luga joprojām turpina dzīvot uz pasaules teātru skatuvēm.

“Pasaulē, kurā mēs dzīvojam, ir saradies tik daudz ļaunuma, naida, neiecietības vienam pret otru, un tam ir objektīvi iemesli. Karš  tepat Eiropā, etniskie un politiskie konflikti mūsu zemē, neziņa un nedrošība par rītdienu… Tas viss ir fons tam, lai mēs atkal atgrieztos pie ģimenes kā visa pamata. Kā mums iemācīties mīlēt vienam otru?” izrādes ieceri komentē režisors Jānis Kaijaks.

Radošā komanda:
režisors Jānis Kaijaks, scenogrāfs Ivars Noviks, kostīmu māksliniece Ilze Kupča-Ziemele,
gaismu mākslinieks Niks Cipruss, kustību konsultante Dace Mihailova.

Lomās: Andris Peismalietis, Astra Kolberga, Ernests Greizis, Juris Jurāns, Madara Juška-Grundberga.

95 SOĻI. Ogres teātra 95 gadu jubilejas filma

Par godu Ogres teātra 95 gadu jubilejai tapusi īpaša filma “95 soļi”, kurā Ogres pilsētas un novada dabiskajā vidē “atdzīvojušies” skatītāju iemīļoti izrāžu tēli.

“Pieci gadi – tieši tik daudz laika pagājis, kopš 2018. gada augustā Ogres pilsētas svētkos tika pārgriezta lenta un mēs ienācām savās jaunajās un īstajās mājās – Ogres teātra kamerzālē. Jubilejas filma izseko šo piecu gadu laikā tapušo izrāžu tēmām un varoņiem, padarot tos par daļu no Ogres pilsētas panorāmas.” /Režisors Jānis Kaijaks/

Filmas radošā komanda:
režisors Jānis Kaijaks
māksliniece Ilze Kupča-Ziemele
operators/montāža Kristaps Dravenieks
idejas autore un radošā direktore Ieva Rodiņa
Lomās: Ogres teātra aktieri, Ogres Teātra studijas audzēkņi

Jubilejas pasākumu īstenošanu finansiāli atbalstījusi Ogres novada pašvaldība (projektu konkurss “Radoši – Aktīvi – Darbīgi – Izglītojoši – Ogres novadam” (“R.A.D.I. – Ogres novadam”) 2023) un metālapstrādes uzņēmums “LS Steel”.