Rītdiena ir tālu

Pēc P. Barijē un Ž. P. Gredī lugas “Četrdesmit karāti” motīviem

Vai tas ir viegli – sākt dzīvi no pilnīgi jaunas lappuses? Aizmirst visus prāta apsvērumus un ļaut vaļu savām jūtām, pārstāt domāt par to, ko teiks citi, un darīt to, ko gribi pats?

“Četrdesmit karāti” ir franču autoru Pjēra Barijē un Žana-Pjēra Gredī klasiskā komēdija, kas plašu popularitāti ieguva pēc amerikāņa Džeja Alena (Jey Allen) veidotās adaptācijas tāda paša nosaukuma romantiskajai kinofilmai (1973) ar aktrisi Līvu Ulmani titullomā. Režisors Jānis Kaijaks atgriezies pie lugas oriģināla franču valodā, kopā ar Ogres teātra aktieriem cenšoties izzināt franču kultūrai raksturīgo dzīvesstilu un humoru.

Rītdiena – tā var vilināt vai baidīt, to var gaidīt ar nepacietību vai vēlēties, kaut tā vēl nepienāktu. Tā var būt arī tieši tāda pati, kāda jau bija šī diena. Un tieši tad, kad liekas, ka nekas jau vairs nemainīsies, var notikt…

Liza dzīvo Parīzē. Viņai ir četrdesmit gadi, darbs mazā nekustamo īpašumu birojā, divas neizdevušās laulības, meita, kurai ir tīņa vecums, māte, kuru interesē vienīgi bridža spēle… Visa Lizas dzīve ir darbs – mājas, darbs – mājas. Tukšs ledusskapis un kaudze netīrās veļas, pārrunas ar meitu, kura neko negrib dzirdēt, un atkal darbs. Bet tad pavisam negaidīta sastapšanās izjauc dzīves ierasto kārtību. Varbūt tā pat ir mīlestība, bet varbūt – tikai “kūrorta romāns”? Turklāt ierodas bagāts klients, un arī Lizas bijušais vīrs atkal iedegas savās jūtās… Pēkšņi dzīve piedāvā tik daudz izvēļu, bet vai Liza tam ir gatava?

Režisors – Jānis Kaijaks
Māksliniece – Ilze Kupča-Ziemele
Gaismu mākslinieks – Oskars Pauliņš
Kustību konsultante – Rita Lūriņa
Gaismu, skaņu operatori – Mārtiņš Andersons, Austra Matveja
Tulkotāja – Agnese Kasparova
Radošā direktore – Ieva Rodiņa

Lomās:
Liza Žermēna – Astra Kolberga
Monete Žermēna, viņas māte – Lauma Straume
Annika Žermēna, viņas meita – Linda Lūsa vai Katrīna Anna Ozoliņa
Ervē, viņas bijušais vīrs – Guntis Kolbergs
Gijoms Šarbonjē – Ernests Greizis
Edijs Beneramī – Juris Gasparovičs
Mariona Barbjē, sekretāre – Sarmīte Krauze
Kristiāna Šarbonjē, Gijoma māte – Inta Bērziņa
Edgars Šarbonjē, Gijoma tēvs – Pēteris Zilberts vai Andris Peismalietis
Patriss Dudelo – Mārcis Broks vai Nauris Pinne
Bariņš – Ramona Rubene, Herberts Legants, Katrīne Kate Kucina Arbidāne, Annija Norberte, Mārtiņš Apsītis, Lienīte Audare, Anete Ance Auziņa u.c.

Pirmizrāde: 2019. gada 8. decembrī

Izrādes ilgums: 2 stundas 30 minūtes

Apbalvojumi:

  • Latvijas Nacionālā kultūras centra skates “Gada izrāde 2019” fināla apbalvojums “Gada aktieris” – Guntis Kolbergs (Ervē)
  • Latvijas Nacionālā kultūras centra skates “Gada izrāde 2019” fināla diploms par veiksmīgu lomas atveidojumu – Astra Kolberga (Liza)
  • Latvijas Nacionālā kultūras centra skates “Gada izrāde 2019” fināla diploms par veiksmīgāko muzikālo noformējumu
  • Latvijas Nacionālā kultūras centra skates “Gada izrāde 2019” reģiona diploms par veiksmīgu lomas atveidojumu – Sarmīte Krauze (Mariona Barbjē)

15% atlaide no biļetes cenas ar Ogres novadnieka karti vai aplikāciju, ISIC/ITIC karti, pensionāra vai invalīda apliecību, grupas biļetēm (10+).

Foto: Ieva Rodiņa

Mūs atbalsta:

Atsauksmes:

Ērika Zirne, teātra kritiķe: Rītdiena ir tālu recenzija
Atis Rozentāls, teātra kritiķis: Rītdiena ir tālu recenzija
Jānis Siliņš, LKA profesors, Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadītājs: Rītdiena ir tālu recenzija
Evita Mamaja, teātra zinātniece: “Liels pilnmetrāžas darbs, kurā visi elementi ir sabalansēti – skaņa, gaisma, kostīmi, scenogrāfija, aktierspēle, pirmais un otrais plāns. Var just ambīciju uz profesionālu loku.”
Eduards Liniņš, Latvijas Radio komentētājs: “Šis bija viens no tiem darbiem, kas apliecināja teātra ambīcijas – pilna apjoma darbs ar lielu ansambli, ar veiksmīgu režisora un aktieru veikumu, arī visu pārējo elementu saskaņošanu. Nav kompromisu ar kvalitātes prasījumiem.”
Agnese Kasparova, tulkotāja: Šarmanti un dzirkstoši “à la française”! Bravo Ogres teātrim, režisoram Jānim Kaijakam , aktieriem, visiem izrādes tapšanā iesaistītajiem!
Jolanta Lamstere, skatītāja: Brīnišķīga izrāde un aktieru darbs! Ar vieglu eleganci un humoru, kas ļauj pasmaidīt par savu sapņu un jūtu neprognozējamo uzliesmojumu un prāta stereotipisko iedomību. Paldies Ogres teātra komandai par baudījumu! Mēs no sirds varam lepoties, ka Ogrē ir izcils teātris.
Edgars Jēkabsons, skatītājs: Izrāde mums patika. Māksliniece liela malace, pārdomājusi līdz smalkākajai detaļai. Teātris – mazs un kompakts, sirsnīgs, man patika tas, ka var redzēt aktieru sejas, vaibstus, mīmiku un acis, ko nevar baudīt lielajos teātros. Un neskatoties uz to, cena ir draudzīga, noteikti vēlreiz Jūs apciemosim!!!
Vineta Mage, skatītāja: Skaista izrāde! Maza, bet mājīga teātra telpa, kur var baudīt izrādes dvēselei. Visas šeit redzētās izrādes ir redzētas, paldies aktieriem par spēli!
Prieks, skatītājs (Ogrenet): Izrāde ļoti laba, tiešām iesaku!
Loka, skatītājs (Ogrenet): Noskatieties izrādi, nenožēlosiet!
Evija Bileskalne, skatītāja: Ļoti patika izrāde! Lieliska aktierspēle. Esmu kļuvusi par Ogres teātra patstāvīgu apmeklētāju! Ar nepacietību gaidīšu nākamās izrādes.
Ruta Jankovska, skatītāja: Nupat darba kolēģiem stāstīju – ja gribat Teātri ar lielo burtu, aizbrauciet uz šo izrādi! Nenožēlosiet! Gluži neticami, ka luga sarakstīta pirms vairāk nekā 50 gadiem, tik aktuāla tā šķiet, jo runā par mūžīgām vērtībām. Aktieru ansamblis spēcīgs un daudzpusīgs, lielisks muzikālais noformējums, tērpi un izturēta izrādes stilistika. Režisoram un aktieriem izdevies uz Ogres Teātra skatuves uzburt komēdisku franču vieglumu, bet es neteiktu, ka izrāde ir komēdija šī vārda pierastākajā nozīmē – man reizes trīs bija kamols kaklā. Divarpus stundas nebija garlaicīgi ne brīdi, bija interesanti vērot, kāds milzīgs režisora un aktieru darbs ielikts – nevienas liekas kustības, neviena bezmērķīga žesta, nevienas pārteikšanās un teksta sajaukšanas – ja arī bija, skatītāji to nemanīja. Un man tā patika lietus! Vēl – ja uzskatām, ka teātris sākas ar garderobi, ir tik forši, ka Ogrē pie Teātra telpas durvīm laipni sagaida bariņa jaunieši, ieliek ziedus vāzē, piedāvā iespēju iedzert kafiju. Jūties gaidīts!
Anna Briljante, skatītāja: Fantastiska aktierspēle, aktieri, scenogrāfija, kostīmi… Esam kļuvuši par Ogres teātra faniem no pagājušā gada, un ar nepacietību gaidām jaunās izrādes. Vēlreiz visam Ogres teātrim liels paldies un paldies, ka esat!
Gunta Skutule, skatītāja: Skaista izrāde, iesaku aiziet!
Zigrīda Kraukle, skatītāja: Šodien biju izrādē, ļoti patika! Jauka sestdienas izklaide!
Iliāna Dīcmane, skatītāja: Ļoti laba izrāde “Rītdiena ir tālu”, aktierspēle super un laba komēdija. Iesaku!
Aija Vilciņa, skatītāja: Fantastiska izrāde, teicams aktieru darbs! Iesaku! Noskatījos ar baudu!
Gunita, skatītāja: Brīnišķīga izrāde! Lieliska aktierspēle! Tērpi, atmosfēra, viss lieliski! Noteikti iesaku!
Linards, skatītājs: Izcila izrāde! Rekomendēju! Paņemiet līdzi ziedus, noderēs!
Agita, skatītāja: Vakar apmeklēju jūsu spēlēto izrādi “Rītdiena ir tālu” un nespēju beigt sajūsmināties. Paldies! Biju pie Jums pirmo reizi un droši varu apgalvot, ka ne pēdējo – Jūs patiešām esat viens no maniem mīļākajiem pārsteigumiem pēdējo gadu laikā teātra mākslas kontekstā! Šajā trauksmainajā laikā esmu sapratusi, ja ir labi vārdi, ko teikt, tie noteikti jāpasaka un Jūs tos godam esat pelnījuši – profesionāli, aizrautīgi, ar attieksmi… skaisti! Paldies visai radošajai komandai un īpaši komplimenti aktierim Guntim Kolbergam! Perfekti, paldies!
Inese, skatītāja: Tieši tas, kas šobrīd bija nepieciešams – mazliet atslēgt prātu. Aktierspēle lieliska!
Vija, skatītāja: Patiešām – komēdija, neuzspēlēta. No sirds smējos, smaidīju, noticēju. Ja nav redzēta – noskatieties!
Dace, skatītāja: Brīnišķīga izrāde “Rītdiena ir tālu” – aktierspēle, tērpi! Vienaldzīgu neatstāja. Iesaku! Režisoram paldies!