Sanatorija

Ogres teātra topošais jauniestudējums “Sanatorija” būs īpašs notikums. No vienas puses, tā būs režisora Jāņa Kaijaka atgriešanās pie viņam tuvā norvēģu klasiķa Henrika Ibsena daiļrades, turpinot izrādē “Bernika projekts” (2015) aizsāktos filozofiskos meklējumus. No otras puses, īpaša ir izrādes norises vietai izvēlētā telpa – sanatorija “Ogre”, kas pēdējo gadu laikā atdzimst kā ekskluzīva kultūrvieta, brīvvalsts laika kūrortpilsētas atmosfērai atspoguļojoties unikālajos Anša Cīruļa sienu interjera gleznojumos.

Jauniestudējuma pamatā izmantotās Henrika Ibsena lugas “Tautas ienaidnieks” darbība norisinās kādā Norvēģijas mazpilsētā, kas sāk piedzīvot savu uzplaukumu. Pilsētā ir uzcelta sanatorija, sākas iebraucēju pieplūdums, ceļas nekustamo īpašumu cenas. Katrs pilsētas iedzīvotājs izjūt labumu no tā, ka šeit sāk veidoties kūrorts. Bet “veiksmes stāsts” izrādās apdraudēts un var pat beigties, jo sanatorijas galvenais ārsts Tomass Stokmans atklāj, ka ūdens, ko saņem pilsēta, ir saindēts un kaitīgs veselībai. Doktors Stokmans uzskata, ka visa pilsētas ūdensapgādes sistēma jāpārbūvē, bet tas nozīmētu slēgt sanatoriju vismaz uz diviem gadiem un ieguldīt milzīgus līdzekļus. Tikmēr pilsētas mērs Peters, ārsta Stokmana brālis, kategoriski nostājas pret šādu risinājumu, un radušos situāciju steidz izmantot politiskie spēki, kuri vēlas gāzt pašreizējo varas eliti. Sākas nežēlīga cīņa, kurā tiek iesaistīta visa sabiedrība, bet visvairāk jācieš Tomasa ģimenei. Arī viņa sievai Katrīnai jāizdara sava izvēle – vai nostāties pret sava vīra vēlmi “glābt pasauli” vai tomēr atbalstīt viņu nevienlīdzīgajā cīņā, liekot uz spēles viņu ģimenes labklājību.

“Norvēģu klasiķis Henriks Ibsens savai 1882. gadā sarakstītajai lugai devis izaicinošu nosaukumu “Tautas ienaidnieks”. Un tiešām – šajā darbā atrodamas tēmas, kuras arī mūsdienās izskan provokatīvi un asi, jo pašā būtībā sabiedrībā, kādu to savulaik redzēja Ibsens, nekas nav mainījies. Bet luga nav tikai un vienīgi par politiku, tajā cieši savītas mīlestības, nodevības, ģimenes tēmas, un izrāde katram tās skatītājam uzdos jautājumu: “Bet ko darītu tu? Kāda būtu tava izvēle?”,” par izrādes ieceri stāsta režisors Jānis Kaijaks.

Lomās:

Doktors Tomass Stokmans, sanatorijas galvenais ārsts – Guntars Arājs
Katrīna Stokmane, viņa sieva – Astra Kolberga
Petra Stokmane, viņu meita – Katrīna Anna Ozoliņa
Peters Stokmans, viņa brālis, pilsētas mērs – Guntis Kolbergs
Hjīls, Katrīnas audžutēvs – Pēteris Zilberts
Hovstā, avīzes “Tautas Vēstnesis” redaktors – Andris Krauja
Billings, avīzes “Tautas Vēstnesis” žurnālists – Arturs Mālnieks
Aslaksens, tipogrāfijas īpašnieks, daudzu biedrību priekšsēdētājs – Andris Peismalietis
Horsters, kuģa kapteinis – Juris Gasparovičs
Pilsoņi, svētku viesi, sapulces dalībnieki – Ogres teātra aktieri un Ogres Teātra studijas dalībnieki

Radošā komanda:

Režisors – Jānis Kaijaks
Māksliniece – Ilze Kupča-Ziemele
Gaismu mākslinieks – Oskars Pauliņš
Skaņu, gaismu operators – Mārtiņš Andersons
Radošā direktore – Ieva Rodiņa

Mūs atbalsta:

 

 


Izrāde top ar Vidzemes plānošanas reģiona, Latvijas Valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu