Sanatorija

Kāda Norvēģijas mazpilsēta sāk piedzīvot savu uzplaukumu. Pilsētā ir uzcelta sanatorija, sākas iebraucēju pieplūdums, ceļas nekustamo īpašumu cenas. Katrs pilsētas iedzīvotājs izjūt labumu no tā, ka šeit sāk veidoties kūrorts. Bet “veiksmes stāsts” izrādās apdraudēts un var pat beigties, jo sanatorijas galvenais ārsts Tomass Stokmans atklāj, ka ūdens, ko saņem pilsēta, ir saindēts un kaitīgs veselībai. Doktors Stokmans uzskata, ka visa pilsētas ūdensapgādes sistēma jāpārbūvē, bet tas nozīmētu slēgt sanatoriju vismaz uz diviem gadiem un ieguldīt milzīgus līdzekļus. Tikmēr pilsētas mērs Peters, ārsta Stokmana brālis, kategoriski nostājas pret šādu risinājumu, un radušos situāciju steidz izmantot politiskie spēki, kuri vēlas gāzt pašreizējo varas eliti. Sākas nežēlīga cīņa, kurā tiek iesaistīta visa sabiedrība, bet visvairāk jācieš Tomasa ģimenei. Arī viņa sievai Katrīnai jāizdara sava izvēle – vai nostāties pret sava vīra vēlmi “glābt pasauli” vai tomēr atbalstīt viņu nevienlīdzīgajā cīņā, liekot uz spēles viņu ģimenes labklājību.

Norvēģu klasiķis Henriks Ibsens savai 1882. gadā sarakstītajai lugai devis izaicinošu nosaukumu “Tautas ienaidnieks”. Un tiešām – šajā darbā atrodamas tēmas, kuras arī mūsdienās izskan provokatīvi un asi, jo pašā būtībā sabiedrībā, kādu to savulaik redzēja Ibsens, nekas nav mainījies. Bet luga nav tikai un vienīgi par politiku, tajā cieši savītas mīlestības, nodevības, ģimenes tēmas, un izrāde katram tās skatītājam uzdos jautājumu: “Bet ko darītu tu? Kāda būtu tava izvēle?”

Iestudējums “Sanatorija” ir režisora Jāņa Kaijaka atgriešanās pie viņam tuvā norvēģu klasiķa Henrika Ibsena daiļrades, turpinot izrādē “Bernika projekts” (2015) aizsāktos filozofiskos meklējumus. Vienlaikus īpaša ir izrādes norises vietai izvēlētā telpa – sanatorija “Ogre”, kas pēdējo gadu laikā atdzimst kā ekskluzīva kultūrvieta, brīvvalsts laika kūrortpilsētas atmosfērai atspoguļojoties unikālajos Anša Cīruļa sienu interjera gleznojumos.

Pirmizrāde: 2022. gada 30. oktobrī sanatorijā “Ogre”

Izrādes ilgums: 2h 30 min (ar starpbrīdi)

Izrāde atgriezīsies Ogres teātra repertuārā 2023. gada pavasarī!

Lomās:

Doktors Tomass Stokmans, sanatorijas galvenais ārsts – Guntars Arājs
Katrīna Stokmane, viņa sieva – Astra Kolberga
Petra Stokmane, viņu meita – Katrīna Anna Ozoliņa
Peters Stokmans, viņa brālis, pilsētas mērs – Guntis Kolbergs
Hjīls, Katrīnas audžutēvs – Pēteris Zilberts
Hovstā, avīzes “Tautas Vēstnesis” redaktors – Kalvis Kravalis
Billings, avīzes “Tautas Vēstnesis” žurnālists – Arturs Mālnieks
Aslaksens, tipogrāfijas īpašnieks, daudzu biedrību priekšsēdētājs – Andris Peismalietis
Horsters, kuģa kapteinis – Juris Gasparovičs
Ekskursijas vadītāja – Ramona Rubene
Pilsoņi, svētku viesi, sapulces dalībnieki – Edijs Čibels, Inta Bērziņa, Sarmīte Krauze, Daiga Krūmiņa, Juris Jurāns, Ogres Teātra studijas dalībnieki

Pērkot biļeti “Biļešu paradīzes” kasēs, 15% atlaide ar Ogres novadnieka karti vai aplikāciju, ISIC/ITIC karti, pensionāra vai invalīda apliecību, grupas biļetēm (10+). Izrādes norises dienā, uzrādot biļeti, 10% atlaide pirkumam “M. Pūre beķerejā” (Ogrē, Brīvības ielā 21).

Radošā komanda:

Režisors – Jānis Kaijaks
Māksliniece – Ilze Kupča-Ziemele
Gaismu mākslinieks – Oskars Pauliņš
Skaņu, gaismu operatori – Mārtiņš Andersons, Austra Matveja
Šuvēja – Mairita Ose
Režisora asistente – Ramona Rubene
Radošā direktore – Ieva Rodiņa

Atsauksmes

Gundega Saulīte, teātra kritiķe: Sena dziesma jaunās skaņās. Par Henrika Ibsena lugas “Tautas ienaidnieks” iestudējumu “Sanatorija” Ogres teātrī.
Ēriks, skatītājs: Gaumīgs gabals, man patika!
Gundega, skatītāja:
Paldies, man ļoti patika, iesaku visiem. Patika, ka tika iesaistīti skatītāji, pilnīgi kaut kas jauns, nebijis.
Ilona, skatītāja: Ļoti patika!
Agnese, skatītāja: Ļoti oriģināli, neparasti, skaisti. Interjeram tik atbilstoši un, kā parasti, Ogres teātrim raksturīgajā sirsnīgajā un draudzīgajā atmosferā!
Ilga, skatītāja: Ļooooooooti patika!!!
Kristīne, skatītāja:
Karalisks vakars! Ja vēl nav sanācis aplūkot Anša Cīruļa sienu gleznojumus Ogres sanatorijā, to tagad iespējams apvienojumā ar lieliska teātra baudījumu. Šo skaistumu vēl nebija sanācis skatīt klātienē. Ar draudzenēm uz pirmizrādi nācām aizturētu elpu. Un arī izrāde nelika vilties! “SANATORIJA” pēc Henrika Ibsena lugas “Tautas ienaidnieks” motīviem skaudri aktuāla vēl šodien, īpaši pēcvēlēšanu pārdomās. Dvēsele pabarota. Paldies.
Gunta, skatītāja: Ļoti baudāma izrāde un skaistas telpas, man ļoti patika! Iesaku apmeklēt izrādi. Malači, aktieri, un medaļa Kaijakam!
Inguna, skatītāja:
Par tautu un politiku rosīt domas tik cilvēcīgi un ģimeniski – jau atkal Ogres teātris trāpa katra skatītāja apziņā… Vai pūlis var būt kodols… baltie pārmetumu akmeņi… melnās kartītes ‘par’… patiesība vai atbildība… Daudz daudz vielas pārdomām, lai mācītos problēmas nevis cilāt, bet risināt. Paldies Režisoram, aktieru kolektīvam, gaismotājam un par tērpiem, tie jo īpaši spilgtināja sajūtu, cik mēs, būdami tik līdzīgi, tomēr varam būt dažādi. P.S. Lieliski apgūta un realizēta telpa, šķiet, nestandarta skatuve kolektīvam ir tīkams izaicinājums.
Ilze, skatītāja: Paldies OT par brīnišķīgu, aktuālu un neparastu izrādi. Paldies par ideju spēlēt sanatorijā “Ogre”, kas radīja īpašu atmosfēru. Man ļoti patīk noskaņa, kāda ir OT izrādēs -skatītājs tiešām jūtas gaidīts. Paldies!

Mūs atbalsta:

 

 


Izrāde tapusi ar Vidzemes plānošanas reģiona, Latvijas Valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu